Rady podróżników

Birma - Kambodża - Tajlandia


Czas podróżowania

Najlepszym okresem do podróżowania po krajach Azji Południowo-Wschodniej są miesiące zimowe - od listopada do lutego. Wówczas występuje w tym regionie tzw. pora sucha, a temperatury powietrza są nieco niższe niż w okresie letnim, rzadko przekraczając 35o C. Pora deszczowa trwa od połowy maja do połowy października - wówczas większość gruntowych dróg w Birmie i Kambodży jest nieprzejezdna. W rejonach górskich, np. w pobliżu Kalaw lub jeziora Inle temperatury nocą w czasie pory suchej mogą spadać do kilku stopni powyżej zera.

Wizy

W Polsce nie ma ambasady Birmy - w Europie wizę do tego kraju można załatwić np. w Berlinie. Jednak wygodniej zrobić to przebywając w Azji Południowo-Wschodniej, np. w Bangkoku. Koszt miesięcznej wizy uzyskanej bezpośrednio w birmańskiej ambasadzie to ok. 30 USD (czas oczekiwania 1 dzień); jednak ze względu na długie kolejki można powierzyć to zadanie jednej z agencji podróży - wówczas cena waha się w granicach 40 -55 USD (w zależności od czasu oczekiwania 1-3 dni). Natomiast wizę do Kambodży można załatwić w ambasadzie tego kraju w Warszawie (ul. Drezdeńska 3). Koszt otrzymania miesięcznej wizy to 80 zł. Jeśli odwiedzamy także Tajlandię, (aby stamtąd wybrać się do Birmy i Kambodży) musimy uzyskać tajską wizę w ambasadzie Tajlandii w Warszawie (ul. Willowa 7); cena wizy wielokrotnej wynosi 50 USD.

Komunikacja

Praktycznie do Birmy można dostać się tylko drogą lotniczą. Najtańsze połączenia z Bangkoku oferuje linia Air Asia - koszt przelotu do Rangunu (powrotny) to ok. 150 USD. Ponadto mamy do wyboru linie tajskie Bangkok Airways, Thai Airways, linie Bangladeszu Biman, lub birmańskie Myanmar Airways. W Birmie można poruszać się w praktyce autobusami lub wynajętym samochodem z kierowcą. Autobusy kursują dość regularnie, lecz ze względu na fatalny stan dróg podróż trwa bardzo długo, a stan techniczny autobusów też pozostawia wiele do życzenia. My wynajęliśmy samochód - minivana z kierowcą; za 2-tygodniowy przejazd po wybranych przez nas miejscach w Birmie zapłaciliśmy 160 USD/os.
Do Kambodży można dostać się z Bangkoku drogą lotniczą - przelot linią Air Asia do stolicy, Phnom Penh trwa godzinę, kosztuje ok. 110 USD. Można także dotrzeć do położonego w pobliżu Angkor miasta Siem Reap autobusami, jednak wówczas podróż trwa kilkanaście godzin (dokładny czas zależy od stanu dróg po stronie Kambodży). Między stolicą kraju a Siem Reap kursują dobrą główną drogą przyzwoite autobusy; podróż trwa ok. 5 godzin, zaś przejazd kosztuje 5 USD.

Noclegi

Ceny prywatnych hotelików dla globtroterów Birmie kształtują się w granicach 5 - 10 USD; na ogół nie ma problemu ze znalezieniem noclegów, należy jednak szukać ich przed zmierzchem. Standard pokoi przyzwoity, na ogół są one wyposażone w klimatyzację. W Kambodży ceny i standard hotelików podobne do birmańskich; w Phnom Penh można polecić położone blisko centrum miasta hoteliki Boddhi Tree, zaś w Siem Reap usytuowany w spokojnej dzielnicy poza handlowym centrum Bou Savy Guesthouse.

Kursy walut (listopad/grudzień 2006)

Birma 1 USD - 1280 MMK (birmański Kyat)
Kambodża 1 USD - 4200 KHR (kambodżański Riel)
Tajlandia 1 USD - 36.35 BHT (tajlandzki Baht)


© Copyright by Zbigniew Bochenek. Design by Jac.