Rady podróżników

Chile - Argentyna - Urugwaj


Czas podróżowania

Najbardziej popularną porą zwiedzania Chile i Argentyny są tamtejsze miesiące letnie, czyli styczeń i luty. Jednak na północy tych krajów panują wówczas bardzo wysokie temperatury, a ponadto w wielu miejscowościach i parkach narodowych spotyka się tłumy turystów.
Nasza wyprawa odbywała się w listopadzie i grudniu, czyli miejscową wiosną. Jest to dobra pora do podróżowania - śniegów na trasach w Andach Patagońskich już nie ma, rozkwita natomiast bujnie przyroda. Z kolei na pustyni Atacama, czy w argentyńskiej dżungli nie panują jeszcze ekstremalne temperatury. Łatwiej także poruszać się po obu krajach ze względu na znacznie mniejszą liczbę turystów.

Wizy

Na wjazd do wszystkich trzech krajów: Chile, Argentyny i Urugwaju nie jest wymagane posiadanie wizy w przypadku pobytu turystycznego (do 90 dni). Obowiązek wizowy został zniesiony w latach dziewięćdziesiątych.

Komunikacja

W Chile bardzo dobrze funkcjonuje dalekobieżna komunikacja autobusowa - autobusy są wygodne i docierają dość punktualnie na miejsce, zaś ceny biletów nie są wysokie. W przypadku podróży do Patagonii najwygodniej jest jednak skorzystać z miejscowych linii lotniczych LanChile, zapewniających częste połączenia z południowym krańcem kontynentu.
W przypadku zwiedzania parków narodowych można wynająć samochód terenowy. Koszt wynajęcia samochodu to ok. 70- 80 USD/dzień.
W Argentynie sieć komunikacji autobusowej jest również dobrze rozwinięta, choć nie tak punktualna jak w Chile, również komfort podróżowania pozostawia trochę do życzenia. Koszt 1000-kilometrowej podróży to wydatek rzędu 20 USD.
W Urugwaju komunikacja autobusowa funkcjonuje bez zarzutu, ceny zbliżone do cen w Argentynie.

Noclegi

Hoteliki dla globtroterów łatwo znaleźć w miastach Chile, Argentyny i Urugwaju. Są to często prywatne pensjonaty z niemal domową obsługą. Ceny kształtują się w granicach 5-8 USD w mniejszych miastach, 10-15 USD w stolicach. W przypadku noclegów w parkach narodowych, np. w parku Torres del Paine jest trudniej o tani nocleg w schronisku, należy więc dokonywać uprzedniej rezerwacji miejsc. Ceny w schroniskach są wyższe niż w miastach (przykładowa cena w schronisku Las Torres to 17 USD/os w pokoju 6-osobowym).

Kursy walut (listopad 2003)

Chile - 1 USD - 645 chilijskich peso (CLP)
Argentyna - 1 USD - 2.91 argentyńskich peso (ARP)
Urugwaj - 1 USD - 29.1 urugwajskich peso (URP)© Copyright by Zbigniew Bochenek. Design by Jac.