Rady podróżników

Kenia - Tanzania   2000


Czas podróżowania

Istnieją dwa okresy optymalnego podróżowania po Afryce Wschodniej.. Pierwszy z nich to styczeń - połowa marca, drugi to lipiec - październik. Są to okresy tzw. pory suchej, z minimalną ilością opadów i słoneczną pogodą. Od kwietnia do czerwca, a także w listopadzie - grudniu występują dość silne opady deszczu, co sprawia, iż niektóre części parków narodowych są niedostępne do zwiedzania. Październik jest bardzo dobrym miesiącem do podróżowania, ze względu na suchą pogodę, nieco niższą temperaturę niż w styczniu - lutym, a także mniejszą liczbę turystów, niż w miesiącach letnich (lipiec - sierpień). Średnie temperatury powietrza w październiku - na płaskowyżu Kenii i Tanzanii - ok. 20 - 25 o C, nad morzem 25 - 35 o C.

Wizy

Wizę kenijską, ważną 3 miesiące, upoważniającą do wielokrotnego przekroczenia granicy (przy wyjeździe do Tanzanii i Ugandy) otrzymuje się na lotnisku w Nairobi. Koszt wizy wynosi 50 USD. Wizę tanzańską najszybciej otrzymujemy przy przekraczaniu granicy, np. na przejściu granicznym w Namanga. Koszt wizy dla obywateli Polski - 20 USD. Należy mieć także ze sobą międzynarodową książeczkę szczepień z obowiązkowym szczepieniem przeciw żółtej febrze; bywa sprawdzana na granicy z Tanzanią oraz (zawsze) przy wjeździe na Zanzibar.

Komunikacja

Komunikacja w Kenii i Tanzanii opiera się na sieci autobusów. Między głównymi miastami kursują autobusy wielu firm; należy wybierać firmy najbardziej renomowane (np. w Tanzanii Scandinavia, Dar Express). Sieć kolejowa jest rzadka, a podróżowanie koleją uciążliwe. Wyjątek stanowi podróż na trasie Mombasa - Nairobi wygodnym pociągiem z kuszetkami i elegancką obsługą. Na trasach lokalnych kursują niemiłosiernie przepełnione duże taksówki - matatu - podróż nimi bywa swoistym przeżyciem. Aby zwiedzić parki narodowe, trzeba wyruszyć w podróż z wybraną agencją organizującą safari lub wynająć samochód. W naszym przypadku przy zwiedzaniu parków skorzystaliśmy z firmy Safe Ride Tours & Travel. Koszt safari w parkach Kenii wyniósł 60 USD/os dziennie (w Tanzanii 80 USD/os dziennie). W tej cenie były zawarte wszystkie koszty: transport pojazdem z napędem na 4 koła w czasie safari, transport z lotniska, przejazd na trasie Nairobi (Kenia) - Arusha (Tanzania), pełne wyżywienie w czasie safari, noclegi w namiotach (raz w hotelu), wszystkie opłaty parkowe i podatki rządowe.

Noclegi

Hoteliki dla globtroterów w Kenii i Tanzanii są na ogół dobrej jakości i w przystępnych cenach (5 - 10 USD za nocleg ze śniadaniem w pokoju 2-3-osobowym). W Nairobi ze względów bezpieczeństwa należy wybierać hotel położony w centralnej, lepszej części miasta (np. hotel Terminal). W październiku, z uwagi na mniejszą liczbę turystów nie ma problemów ze znalezieniem noclegów, można więc negocjować ostateczną cenę, obniżając ją o 10-15 %.

Kursy walut (październik 2000)

Kenia 1 USD - 77 Ksh (kenijski szyling)
Tanzania 1 USD - 800 Tsh (tanzański szyling)


© Copyright by Zbigniew Bochenek. Design by Jac.