Rady podróżników

Malezja


Czas podróżowania

W Malezji lądowej monsun na wybrzeżu zachodnim trwa od maja do września, na wybrzeżu wschodnim od grudnia do lutego. Na Borneo nie ma wyraźnej pory monsunowej. Stosunkowo najmniejsze opady występują w lutym - marcu. Przeciętna temperatura w tym okresie to 25 - 30 oC i wilgotność 70 - 80 %.

Wizy

Wizę malezyjską ważną na miesiąc otrzymuje się na granicy. Wizę tajską turystyczną załatwiamy w ambasadzie Tajlandii w Warszawie, ul. Willowa 7. Koszt wizy dwukrotnej - 80 zł.

Komunikacja

W Malezji jest dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa. Ceny biletów w autobusach ekspresowych stosunkowo niedrogie. Komunikacja kolejowa jest rzadka i niepewna, choć pociągi ekspresowe zapewniają dość dobry standard. Między mniejszymi miejscowościami kursują tanie minibusy. Przy wynajmowaniu łodzi należy negocjować cenę.

Noclegi

Hoteliki dla trampingowców w Malezji są na ogół dobrej jakości i w przystępnych cenach (3 - 6 USD za nocleg w pokoju 3-4 osobowym). W lutym - marcu nie ma problemów ze znalezieniem noclegu. Zakwaterowanie w Parku Narodowym Kinabalu należy zarezerwować w Biurze Parku w stolicy Sabahu, Kota Kinabalu.

Kursy walut (listopad 2001)

Malezja: 1 USD = 3.8 RM (Ringgit)

Tajlandia: 1 USD = 36.7 BHT (Baht)


© Copyright by Zbigniew Bochenek. Design by Jac.